پارکت گرمایش از کف چیست؟ راهنمای نصب

 عکس زیبا از پارکت گرمایش از کف چیست؟ راهنمای نصب
نویسنده:
حسام حسین‌زاده
تاریخ:
۰۳ خرداد ۱۴۰۳

سیستم گرمایش از کف پارکت، راهی برای گرما بخشیدن به منازل مسکونی و تجاری استفاده می‌ شود و در عین شیک بودن، محیطی گرم و دلنشین را برای شما فراهم می‌‌‌‌‌کند. آشنایی با انواع پارکت گرمایش از کف، مزایا و معایب آن و مراحل نصب پارکت برای سیستم گرمایش از کف از جمله مواردی است که در این مقاله به آن‌ ها می‌ پردازیم.

گرمایش از کف به دلیل توزیع یکنواخت حرارت در فضا، می تواند آسایش بی نظیری را برای ساکنان و افرادی که در آن محیط قرار دارند، به ارمغان آورد. این سیستم که گرما را به صورت یکنواخت در سرتاسر کف زمین منتشر می‌ نماید، می‌ تواند به جای استفاده از رادیاتورهای متمرکز در برخی از مناطق مورد استفاده قرار بگیرد. با انتخاب این سیستم گرمایشی، هر گوشه از محیط، به یک اندازه گرم و دلپذیر خواهد بود. استفاده و ادغام پارکت با این سیستم گرمایشی، می تواند ظاهری زیبا نیز به محیط ببخشد و می تواند به عنوان یک روکش مقاوم و زیبا، به خوبی با لوله های گرمایشی زیر آن هماهنگ شده و محیطی دلنشین و دلبرانه را خلق کند. اگر می خواهید با پارکت گرمایش از کف بیشتر آشنا شوید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

سیستم گرمایش از کف چیست؟

گرمایش از کف یک سیستم گرمایشی است که در آن، سیستم‌ هایی مانند لوله های گرم آب در کف ساختمان تعبیه می شوند. این سیستم به صورت یکنواخت گرما را در کل سطح کف ساختمان پخش می کند و به همین دلیل می توان گفت که مکانیزم گرمایشی متفاوتی نسبت به رادیاتورها دارد.

مزایای زیادی برای استفاده از این سیستم گرمایشی برشمرده می شود مانند: توزیع یکنواخت گرما در کل فضا، عدم اشغال فضای دیوار، راندمان بالا و کاهش مصرف انرژی و عدم نیاز به نصب رادیاتورها یا سایر تجهیزات گرمایشی. لازم به ذکر است که این سیستم معمولاً برای ساختمان های جدید طراحی و نصب می شود، اما امکان اجرایی کردن و نصب آن در ساختمان های موجود نیز وجود دارد. همچنین هزینه نصب این سیستم بیشتر و گران تر از سیستم‏ های معمولی است، اما با در نظر گرفتن صرفه جویی در مصرف انرژی در طول عمر ساختمان، می‌ توان گفت این هزینه جبران می شود.

ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که سیستم گرمایش از کف برای چه ساختمان هایی مناسب است؟ در پاسخ باید بگوییم که سیستم نامبرده، هم برای منازل مسکونی و هم برای ساختمان های تجاری/اداری مناسب است و مزایای آن شامل آسایش، صرفه جوی در انرژی و انعطاف پذیری و عدم اشغال محیطی می شود.

انواع پارکت گرمایش از کف

نوبت به بررسی پارکت گرمایش از کف می رسد. منظور از پارکت گرمایش از کف، استفاده از پارکت در منازل و محیطی است که از سیستم گرمایشی در کف زمین در آن استفاده شده است. اگر شما هم می خواهید برای محیط مورد نظر خود این سیستم را انتخاب کنید و به دنبال پارکت مناسب می‌ گردید، باید بدانید که انواع پارکت گرمایش از کف عبارت‌ اند از:

1. پارکت لمینت

پارکت لمینت یکی از انتحاب‌ هایی است که می‌ توانید برای سیستم گرمایش در کف داشته باشید. این نوع پارکت در برابر حرارت مقاومت نسبتا بالایی دارد و با افزایش دما تغییر شکل چندانی پیدا نمی کند. از سوی دیگر، پارکت لمینت در طیف وسیعی از رنگ ها و طرح ها در بازار موجود است و با انتخاب زیباترین و هماهنگ‌ ترین آن ها، می توانید ظاهری زیبا و مدرن به محیط ببخشید. لازم به ذکر است که نصب و نگهداری پارکت لمینت نیز نسبتاً ساده بوده و هزینه مقرون به صرفه ای دارد.

انواع پارکت گرمایش از کف

2. پارکت چوبی

پارکت های چوبی نیز گزینه بسیار مناسبی برای استفاده محیط دارای سیستم گرمایش از کف هستند. از آن جایی که چوب ساختار متخلخل دارد، گرما را به خوبی هدایت می کند و با افزایش دما، تغییر شکل چندانی نمی دهد. انواع متفاوتی از چوب را می توان برای پارکت گرمایش از کف انتخاب نمود مانند چوب بلوط، راش، ممرز و…. پارکت چوبی طبیعی، ضمن آن که از دوام و مقاومت نسبتاً بالایی برخوردار است، ظاهری گرم و دلنشین به محیط می بخشد. لازم به ذکر است که هزینه نصب و نگهداری پارکت چوبی از پارکت لمینت بالاتر خواهد بود.

3. پارکت کورک

پارکت کورک یک گزینه نوآورانه و مناسب به منظور استفاده در محیط با سیستم گرمایش از کف محسوب می شود. کورک ماده ای طبیعی و عایق حرارتی مناسبی است که می تواند با لوله های گرمایشی زیرین زمین مطابقت پیدا کند. پارکت گرمایش از کف از نوع کورک، به خوبی کار جذب و انتقال گرما را انجام داده و از تغییر شکل در برابر حرارت مصون می ماند. این نوع پارکت علاوه بر داشتن ظاهری دلنشین و زیبا، دارای قابلیت عایق بندی صوتی نیز هست. اگر قصد تهیه این نوع پارکت برای گرمایش از کف را دارید، باید بدانید که برای نصب و نگهداری پارکت باید بیشتر از سایر گزینه‌ ها هزینه کنید. موارد گفته شده، انواع رایج برای پارکت گرمایش از کف هستند اما در نهایت انتخاب پارکت با توجه به ملاحظاتی همچون قیمت، دوام، ظاهر و قابلیت های عایق بندی صورت می گیرد. هر یک از این انواع پارکت، به نوبه خود می تواند گزینه ای مناسب برای این سیستم گرمایشی باشند.

پارکت چوبی برای سیستم گرمایش از کف

همانطور که اشاره شد، پارکت چوبی یکی از گزینه‌ های انتخابی برای پارکت گرمایش از کف است که متقاضیان و طرفداران بسیار زیادی دارد. موارد زیر از جمله دلایلی است که متقاضیان تهیه پارکت برای گرمایش از کف برشمردند:

  • چوب به دلیل داشتن ساختار متخلخل، می تواند گرما را به خوبی هدایت کند و در نتیجه توزیع حرارت مناسبی فراهم آورد.

  • تغییر شکل چوب و پارکت چوبی در برابر افزایش دمای ناشی از سیستم گرمایش از کف، به ندرت اتفاق می‌ افتد و بسیار ناچیز است.

  • چوب مقاومت حرارتی نسبتا بالایی دارد و در برابر گرمای تولید شده توسط لوله های تأسیسات زیرین، آسیب نمی‌ بیند.

  • از آن جایی که چوب ماده طبیعی است، پایداری بیشتری در برابر حرارت دارد.

  • پارکت چوبی ظاهری گرم، طبیعی و دلنشین به فضا می بخشد و با هر دکوراسیونی هماهنگی دارد.

  • پارکت چوبی انواع مختلف و گزینه های متنوعی را در اختیار طراحان و صاحبخانه ها قرار می دهد.

  • دوام و مقاومت فیزیکی پارکت های چوبی بالا است و طول عمر مناسبی دارند.

مراحل و انواع روش های نصب پارکت گرمایش از کف

مراحل و انواع روش های نصب پارکت گرمایش از کف

پارکت گرمایش از کف مراحل نصبی مشابه سایر پارکت‌ ها دارد و معمولا توصیه می شود انجام این کار را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید تا دوام پارکت و زیبایی محیط مورد نظر خود را تضمین نمایید. با این وجود اگر می خواهید با مراحل نصب پارکت گرمایش از کف آشنا شوید، در ادامه بیان شده است:

مرحله اول: آماده سازی سطح زیرین

سطح زیرین که قرار است پارکت برای گرمایش از کف روی آن نصب شود، باید هموار، خشک و عاری از هرگونه آلودگی باشد. در صورت نیاز، لازم است سطح را تسطیح و پرداخت کنید. اگر سیستم گرمایش از کف در محیط مورد نظرتان استفاده می شود، مطمئن شوید که لوله های آن به درستی نصب و آزمایش شده اند.

مرحله دوم: اجرای موانع عایق حرارتی

در این مرحله باید روی سطح زیرین، یک لایه عایق حرارتی مانند استایروفوم یا پلی اتیلن نصب نمایید. ضخامت این لایه عایق باید حداقل 3-5 میلی متر باشد و باعث می شود که حرارت به صورت مناسب و متعادل در کف زمین پخش شود و از اتلاف گرما به سمت پایین جلوگیری می نماید.

مرحله سوم: اجرای زیر سازی یا لایه میانی

زیرسازی یکی از مراحل مهم در نصب پارکت گرمایش از کف محسوب می شود. در این مرحله باید روی لایه عایق، یک لایه زیرسازی مانند تخته فیبر سیمانی یا روکش چوبی نصب کنید. در واقع این لایه همانطور که از اسمش پیداست، به عنوان زیرسازی عمل می کند و پایداری لازم را به سطح القا می‌ کند.

مرحله چهارم: آماده سازی چوب پارکت

در این مرحله توصه می شود که حداقل به مدت 2 تا 3 روز قبل از نصب، پارکت چوبی را در محل مورد نظر قرار دهید تا به دمای محیط برسد و به طور کلی با شرایط محیطی سازگار شود. سپس در صورت نیاز، پارکت ها را برای نصب آماده کنید و آن ها را به اندازه های مورد نیاز و مطابق با ابعاد محیط برش دهید.

مرحله پنجم: نصب کردن پارکت

در این مرحله نوبت به نصب پارکت گرمایش از کف می رسد که باید پارکت ها را با چسب مخصوص پارکت یا با روش اتصال زبانه و شیار روی لایه زیرسازی نصب نمایید. توجه داشته باشید که حتما میان پانل ها و دیوارها درز ایجاد کرده باشید تا امکان انبساط چوب فراهم باشد.

مرحله ششم: اقدامات نهایی

این مرحله، مرحله آخر نصب پارکت برای گرمایش از کف محسوب می شود که به موارد مورد نیاز در زمان نصب ارتباط دارد. به عنوان مثال اگر نیاز است، می توانید پارکت را سنباده بزنید و لایه پایانی را با روغن، لاک پوشش دهید. توصیه می شود پس از نصب، درزهای میان پانل ها را با شمعک آکریلیک مهر و موم کنید.

جمع‌ بندی

پارکت به عنوان یکی از بهترین و پرکاربردترین کف‌پوش‌ ها برای سیستم گرمایش از کف محسوب می‌ شود. مزایای استفاده از پارکت در این سیستم شامل احساس راحتی و آسایش بیشتر برای زندگی و سکونت، توزیع یکنواخت گرما در سرتاسر سطح، زیبایی و تنوع طرح‌ های آن و همچنین دوام و مقاومت بالا در برابر سایش و پوسیدگی است. با این حال، برخی معایب نیز وجود دارد، از جمله هزینه نصب و اجرای بالاتر، نیاز به آماده‌ سازی دقیق زیرسازی، محدودیت در دمای سطح و حساسیت به تغییرات رطوبتی. برای تهیه پارکت مناسب جهت اجرای سیستم گرمایش از کف، می‌توانید به شرکت معتبر مازوپارکت مراجعه کنند که با بهره‌ گیری از تکنولوژی روز و مواد اولیه با کیفیت بالا، محصولات بادوام و زیبایی را ارائه می‌ دهد.

سوالات متداول

● پارکت گرمایش از کف چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از پارکت برای گرمایش از کف شامل توزیع یکنواخت گرما، احساس راحتی و آسایش بیشتر، زیبایی و تنوع طرح‌ ها و دوام و مقاومت بالا در برابر سایش و پوسیدگی است.

● در آماده‌ سازی زیرسازی برای نصب پارکت باید به چه نکاتی دقت کرد؟

برای آماده‌ سازی زیرسازی پیش از نصب پارکت، باید از صاف و یکنواخت بودن سطح اطمینان حاصل کرد، رطوبت مناسب داشته باشد و مواد عایق مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

● چه حداکثر دمایی می‌ تواند برای پارکت در سیستم گرمایش از کف مناسب باشد؟

حداکثر دمای مناسب برای اجرای پارکت در سیستم گرمایش از کف، حدود 27-29 درجه سانتیگراد است.

● چرا شرکت مازوپارکت به عنوان یک گزینه مناسب برای تهیه پارکت است؟

زیرا این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز و مواد اولیه با کیفیت بالا، محصولات بادوام و زیبایی را ارائه می‌ دهد که مناسب برای سیستم گرمایش از کف هستند.


  • پارکت لمینت
  • مازو پارکت
  • پارکت