نصب پارکت لمینت روی موزاییک، راه حلی برای نوسازی

 عکس زیبا از نصب پارکت لمینت روی موزاییک، راه حلی برای نوسازی
نویسنده:
حسام حسین‌زاده
تاریخ:
۲۲ خرداد ۱۴۰۳

آیا موزاک‌های کف منازل شما نیز زیبایی و جذابیت اولیه خود را از دست داده‌اند؟ آیا نگران هزینه‌های سرسام آور تعویض کف پوش منزلتان هستید؟ ما پیشنهادی مقرون به صرفه و ساده برای شما داریم: نصب پارکت لمینت روی موزاییک. با استفاده از این کار، نه تنها تحولی عظیم در ظاهر منزل خود ایجاد می‌نمایید، بلکه به صورت چشمگیری در هزینه و زمان صرفه جویی می‌کنید. برای آشنایی بیشتر با نصب پارکت لمینت روی موزاییک این مقاله را مطالعه کنید.

موزاییک یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین گزینه‌هایی است که از آن برای پوشش سطوح استفاده می‌شود. این مصالح علاوه بر قیمت پایینی که دارند، با دوام و زیبا هستند و به همین دلیل در نخستین گزینه‌های انتخابی قرار می‌گیرند. گذشت زمان ممکن است برخی از مشکلات همچون ترک خوردگی، خرابی و حتی مشکلات بهداشتی برای موزاییک‌ها به وجود آورند، اما با نصب پارکت لمینت روی موزاییک می‌توانید به راحتی و با قیمتی مقرون به صرفه، کفپوش موزاییکی خود را نوسازی کنید و ظاهری زیبا به آن ببخشید. در این مقاله از وب سایت مازو پاکت، مزایای نصب پارکت لمینت روی موزاییک و نکات مهم پیاده سازی آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

کاربردهای نصب پارکت لمینت روی موزاییک

نخستین موضوعی که درباره نصب پارکت لمینت روی موزاییک باید بررسی کنیم، کاربردهایی است که این کفپوش دارد. مهم‌ترین کاربردها و ویژگی‌های نصب لمینت روی سطوح به شرح زیر است:

1. نوسازی آسان و سریع

نصب پارکت لمینت روی موزاییک موجود، فرآیندی بسیار آسان و سریع است و کسانی که از این روش استفاده می‌کنند، در مقایسه با تعویض کل کفپوش، زمان و هزینه بسیار کمتری صرف می‌نمایند. در واقع، نصب پارکت لمینت روی موزاییک می‌تواند با تغییر ظاهر و محیط، به بازسازی آن کمک کند.

کاربردهای نصب پارکت لمینت روی موزاییک

2. جلوه‌بحشی مدرن

استفاده از پارکت لمینت بر روی سطوح موزاییکی، می‌تواند ظاهر کهنه و فرسوده موزاییک را در کمترین زمان ممکن به ظاهری جدید، مدرن و زیبا تبدیل کند. این روش به طرز چشمگیری بر زیبایی دکوراسیون و ظاهر خانه و محیط تاثیر می‌گذارد.

3. عایق‌بندی بیشتر

پارکت لمینت، یک لایه ضخیم است که روی سطوح کف قرار می‌گیرد. با استفاده از پاکت لمینت روی سطوح موزاییکی، عملکرد عایق حرارتی و صوتی بهبود پیدا می‌کند که در نهایت می‌تواند به بهره‌وری انرژی نیز کمک زیادی کند. این موضوع می‌تواند منجر به آرامش و راحتی بیشتر ساکنان شود.

4. افزایش ارزش ملک

استفاده کردن از پارکت لمینت روی سطوح موزاییکی، کیفیت و زیبایی محیط را بهبود می‌بخشد و ارزش ملک را بیشتر می‌کند. این موضوع می‌تواند تاثیر مثبتی در زمان فروش یا اجاره ملک داشته باشد.

5. تحمل بار بیشتر

مقاومتی که پارکت لمینت در برابر وزن و بار وارده از خود نشان می‌دهد، نسبت به موزاییک بسیار بیشتر است. این ویژگی، باعث می‌شود که استفاده از پارکت لمینت در فضاهای پرتردد مناسب‌تر باشد.

مزایا و معایب نصب پارکت لمینت روی موزاییک

نصب پارکت لمینت روی موزاییک نیز مانند هر نوع کفپوشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، مزایا و معایبی دارد. برای درک بهتر و آشنایی بیشتر شما درباره پارکت روی سطوح موزاییکی، سعی کردیم مزایا و معایب نصب پارکت لمینت روی موزاییک را به صورت مختصر و جامع در قالب جدول زیر فراهم کنیم تا بتوانید با آگاهی و دانش بیشتری دست به انتخاب و خرید بزنید:

نصب پارکت لمینت روی موزاییک
مزایا معایب

• سرعت بالا و سهولت در نصب پارکت لمینت روی سطوح موزاییکی

• دوام و طول عمر بالا برای استفاده چندین ساله

• عایق حرارتی و صوتی

• موجود در طیف وسیعی از رنگ و طرح‌ها

• قیمت مناسب و هزینه نسبتا معقول نسبت به تعویض موزاییک‌ها

• مقاومت بیشتر نسبت به تردد و حمل بار

• هزینه خرید پارکت لمینت و نصب آن (هرچند هزینه نصب پارکت کمتر از تعویض

موزاییک است، اما همچنان وجود دارد)

• ایجاد اختلاف سطح دارای پارکت لمینت روی موزاییک با سایر قسمت‌های خانه

• مقاومت پایین در برابر رطوبت و آسیب پذیری

• لزوم آماده سازی سطح پیش از نصب پارکت

• لزوم نظافت و نگهداری مستمر به منظور حفظ کیفیت و ظاهر

هزینه خرید و نصب پارکت لمینت روی موزاییک

ممکن است این سوال برای شما نیز مطرح شود که هزینه خرید و نصب پارکت لمینت روی موزاییک چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟ به طور کلی نمی‌توان قیمت دقیقی برای نصب پارکت لمینت روی سطوح موزاییکی را اعلام کرد چون این قیمت تحت تاثیر چند عامل قرار دارد و برای هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت است. عوامل اصلی که در قیمت نهایتی نصب پارکت لمینت روی موزاییک تاثیر می‌گذارند، عبارت‌اند از:

نوع و کیفیت پارکت لمینت خریداری شده: پارکت لمینت در طرح و رنگ و برندهای متنوعی در بازار وجود دارند. طبیعتا برندهای معتبرتر و پارکت‌های با کیفیت بالاتر، هزینه بیشتری به همراه خواهند داشت. همچنین طرح، جنس و ضخامت پارکت لمینت نیز می‌تواند در قیمت نهایی تاثیر بگذارد.

هزینه آماده سازی سطح موزاییک زیرین: ممکن است سطح موزاییک زیرین که می‌خواهید پارکت لمینت را روی آن نصب کنید، نیاز به تعمیر و هموارسازی داشته باشد که در این صورت هزینه بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. هر چقدر میزان تعمیرات و رفع آسیب‌های موزاییک بیشتر باشد، هزینه آماده‌سازی نیز بیشتر خواهد بود.

مساحت فضای مورد نظر: یکی دیگر از فاکتورهایی که در قیمت نصب پارکت لمینت روی موزاییک تاثیر می‌گذارد، مساحت است. از آن جایی که هزینه نصب به ازای هر متر مکعب محاسبه می‌شود، هر چقدر مساحت محیط بیشتر باشد، هزینه نهایی نیز بیشتر خواهد شد.

هزینه نصب پارکت: نصب پارکت لمینت کاری تخصصی است که به مهارت و تجربه کافی نیاز دارد تا از دوام و طول عمر پارکت نکاهد. اگر نصب پارکت روی موزاییک توسط افراد ماهر و مجرب انجام شود، نیاز به هزینه بیشتری دارد. همچنین پیچیدگی محیط نصب (مانند وجود پله، ستون و...)، هزینه نصب را افزایش می‌دهد.

موقعیت جغرافیایی و زمان اجرا: این دو عامل یعنی زمان و مکان اجرا و نصب پارکت لمینت هم از دیگر عوامل موثر بر قیمت نهایی هستند. در واقع هزینه نصب پارکت در مناطق شهری و روستایی و همچنین در فصول مختلف سال با یکدیگر متفاوت‌اند. در فصول پر کار ساختمانی، نیاز به پرداخت هزینه‌ای بیشتر خواهد بود.

هزینه خرید و نصب پارکت لمینت روی موزاییک

مراحل نصب پارکت لمینت روی موزاییک

پیش از بیان هر چیز، لازم است بگوییم که نصب هر گونه پارکت چوبی نیاز به تخصص و مهارت دارد و بهتر است افرادی این کار را انجام دهند که آموزش دیده‌اند و سابقه نصب پارکت را داشته‌اند. چگونگی نصب پارکت لمینت می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر دوام و ماندگاری پارکت داشته باشد. با این وجود اگر بنا به هر دلیلی تصمیم دارید شخصا برای نصب پارکت لمینت روی موزاییک اقدام کنید، به آموزش نصب پارکت لمینت روی موزاییک نیاز خواهید داشت که در ادامه بیان شده است:

مرحله اول: آماده سازی سطح موزاییک

همانطور که قبل‌تر اشاره شد، سطح موزاییک پیش از نصب پارکت باید تمیز و عاری از هرگونه ناهمواری و شکاف باشد. از این رو باید سطح موزاییک به طور کامل تمیز شود و با استفاده از ملات ماسه یا سیمان یا چسب‌های مخصوص پر و صاف شود و تمامی ایرادات و آسیب‌های آن برطرف گردد. در انتهای این مرحله باید از خشک و محکم بودن سطح موزاییک اطمینان حاصل کنید.

مرحله دوم: اجرا کردن لایه زیرسازی

درباره آموزش نصب پارکت لمینت روی موزائیک باید بگوییم که مرحله دوم به اجرای لایه زیرسازی مربوط می‌شود که در آن یک لایه از جنس فوم یا پلی اتیلن با ضخامت مناسب روی لایه زیرین قرار می‌گیرد. این لایه باعث پوشش نابرابری‌های سطح شده و به عایق‌بندی صوتی و حرارتی می‌انجامد. توجه داشته باشید که باید لبه‌های این لایه زیر سازی را به دیوارها متصل نمایید.

مرحله سوم: نصب پانل‌های پارکت لمینت

در این مرحله، پانل‌های پارکت لمینت به کمک چسب مخصوص، به صورت شناور و به هم قفل شده روی لایه زیرسازی نصب می‌شوند. برای انجام این کار، ابتدا لازم است اول ردیف پانل‌ها را مستقیم و به صورت موازی با یکی از دیوارهای محیطی که آن را پارکت می‌کنید، نصب نمایید و سپس سایر ردیف‌ها را به صورت چفت و بستی و قفل شده روی ردیف قبلی پیاده کنید. محل تلاقی پارکت به دیوارها یا سایر اجزای ثابت، باید با استفاده از اره برش داده شوند. همچنین حاشیه‌های اطراف سطح نصب شده را نیز باید با استفاده از لیست‌های چوبی یا پلاستیکی بپوشانید.

مرحله نهایی: اتمام نصب

در این مرحله شما نصب پارکت‌ها را انجام داده‌اید و لازم است سایر اقدامات از جمله نصب قرنیز برای پنهان کردن لبه‌های پارکت، چسب زدن کناره‌های پارکت برای ثابت و محکم شدن آن و در نهایت تمیز کردن پارکت را انجام دهید. یکی از نکاتی که در زمینه آموزش نصب پارکت لمینت روی موزاییک باید به آن اشاره کنیم این است که برای عدم آسیب رساندن به پارکت در زمان نصب، به هیچ عنوان برای چفت و محکم شدن قطعات، ضربات محکم به آن وارد نکنید. همچنین در طول زمان نصب و حتی پس از نصب و به منظور تمیز و نظافت آن از آب استفاده ننمایید و اجازه ندهید رطوبت محیط زیاد شود. با انجام این مراحل و رعایت این نکات، می‌توانید پارکتی زیبا و بادوام بر سطح موزاییکی خود نصب نمایید.

جمع‌بندی

نصب پارکت لمینت روی موزاییک شامل چهار مرحله اصلی است: آماده سازی سطح موزاییک، اجرای لایه زیرسازی، نصب پانل های پارکت لمینت و مرحله پایانی. این مراحل شامل حذف ناهمواری‌های سطح زیرین، اجرای یک لایه زیرسازی، نصب پانل‌ها و در نهایت آراسته و تمیز کردن پارکت است. هرچند این مراحل ساده و آسان به نظر می‌رسند، اما کاری تخصصی هستند و نیاز به استاد یا کارگری ماهر و با تجربه دارد. ممکن است برای صرفه جویی در هزینه‌ها تصمیم بگیرید که شخصا برای نصب پارکت روی سطوح موزاییکی اقدام کنید، اما باید توجه داشته باشید که چگونگی نصب پارکت تاثیر زیادی بر دوام و ماندگاری آن دارد. اگر قصد خرید انواع پارکت لمینت با کیفیت و قیمت مناسب را دارید، می‌توانید به فروشگاه مازو پارکت مراجعه نمایید و از میان طیف گسترده پارکت‌ها با طرح و رنگ متنوع، دست به انتخاب بزنید. کارشناسان مازو پارکت نیز آماده ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم به شما برای داشتن بهترین انتخاب هستند.

سوالات متداول

• مراحل آماده سازی سطح موزاییک پیش از نصب پارکت لمینت چیست؟

برای آماده سازی سطح موزاییک قبل از نصب پارکت لمینت، باید موزاییک‌ها را کاملاً تمیز و صاف و عاری از هرگونه ناهمواری و آلودگی کنید. لازم است تمامی ناهمواری‌ها، شکستگی یا فرورفتگی‌ها را با مواد پرکننده مناسب ترمیم کنید.

• نکات ایمنی مهم در زمان نصب پارکت لمینت روی موزاییک چیست؟

در هنگام نصب پارکت لمینت روی موزاییک باید از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل نمایید و از ماسک، دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید تا استنشاق گرد و غبار به شما آسیبی نرساند.

• برای افزایش طول عمر پارکت لمینت نصب شده روی موزاییک باید چه کار کرد؟

برای افزایش طول عمر پارکت لمینت نصب شده روی موزاییک، باید از ورود آب و مایعات به داخل درزهایی که میان پانل‌ها وجود دارد، جلوگیری نمایید. همچنین لازم است از پایه مبلمان برای محافظت از پارکت و از جاروبرقی و دستمال مرطوب برای نظافت آن استفاده کنید.


  • پارکت لمینت
  • مازو پارکت
  • پارکت