همه چیز درباره نصب پارکت لمینت روی سیمان

 عکس زیبا از همه چیز درباره نصب پارکت لمینت روی سیمان
نویسنده:
حسام حسین‌زاده
تاریخ:
۲۲ خرداد ۱۴۰۳

آیا شما هم به دنبال تبدیل کف سیمانی خانه خود به سطحی زیبا و با دوام هستید؟ نصب پارکت لمینت روی سیمان گزینه ایده‌آلی برای شما است که نیازمند توجه به نکات ویژه است که در ادامه به تفصیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پارکت لمینت انتخابی محبوب و کاربردی برای کف منازل و محیط‌های تجاری و اداری است. نصب پارکت لمینت روی سیمان نیازمند برخی از اقدامات است تا به نتیجه مطلوب برسید و بتوانید پارکتی مقاوم و با دوام داشته باشید. در این مقاله، به بررسی فرآیند نصب پارکت لمینت روی سیمان و مزایا و معایب این پارکت خواهیم پرداخت و راهنمای گام به گام ارائه می‌دهیم. با دنبال کردن این مطلب، می‌توانید با اطمینان خاطر پارکت لمینت خود را بر روی کف سیمانی نصب کنید.

مزایا و معایب نصب پارکت روی سطح سیمانی

پیش از آن که درباره مراحل نصب پارکت لمینت روی سیمان و نکات کلیدی آن صحبت کنیم، لازم است مروری بر مزایا و معایب انجام این کار و انتخاب پارکت لمینت برای سطوح سیمانی و بتنی داشته باشیم. در جدول زیر می‌توانید این مقایسه را ببینید:

مزایای نصب پارکت لمینت روی سیمان معایب نصب پارکت لمینت روی سیمان

• نصب پارکت لمینت روی سیمان معمولاً با هزینه پایین‌تری نسبت به نصب آن روی دیگر سطوح مانند چوب، سرامیک یا موکت همراه است

• نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود

• قابلیت نصب پارکت لمینت روی سطوح سیمانی، امکان انتخاب و استفاده از آن را در فضاها و مکان‌های متفاوت فراهم می‌آورد

• پارکت لمینتی که روی سیمان نصب و اجرا می‌شود، می‌تواند در برابر ضربه، فرسایش و شرایط محیطی مقاومت خوبی از خود نشان دهد

• پارکت لمینت در گستره متنوعی از طرح و رنگ‌ها وجود دارد که می‌توانید برای سطوح سیمانی انتخاب کنید و زیبایی منحصر به فردی به محیط ببخشید

• آماده‌سازی سطح سیمانی برای نصب پارکت لمینت به زمان و زحمت بیشتری نیاز دارد که حتی ممکن است نیاز به هزینه هم داشته باشد

• نصب لایه زیرسازی مناسب پیش از نصب پارکت لمینت ضروری است که انجام این کار نیز به پرداخت هزینه اضافی می‌انجامد

• پارکت لمینت در برابر رطوبت و آب حساس است و انتخاب این گزینه برای محیط‌هایی که رطوبت بالا توصیه نمی‌شود

• پارکت لمینت نصب شده روی سیمان، ممکن است با صدای بلندتری در زمان قدم زدن همراه باشد

• در صورت عدم نصب صحیح و یکنواخت، ممکن است در سطح پارکت برآمدگی و فرورفتگی ایجاد شود و لبه‌های پارکت باز شوند

مراحل نصب پارکت لمینت روی سیمان

در این بخش از مقاله می‌خواهیم مراحل نصب پارکت لمینت روی سیمان را مرور کنیم. توجه داشته باشید که انجام این کار تخصصی است و اگر می‌خواهید بعد از صرف هزینه برای تهیه پارکت لمینت، کفپوش بادوام و مقاوم داشته باشید، توصیه می‌کنیم نصب آن را به افراد متخصص و ماهر بسپارید. با این وجود، مراحل زیر، به عنوان مراحل نصب پارکت روی سطح سیمانی است:

مراحل نصب پارکت لمینت روی سیمان

مرحله اول: آماده‌سازی سطح سیمانی زیرین

نخستین کاری که لازم است انجام دهید، تمیز کردن سطح زیرین پارکت یعنی سطح سیمانی است. ابتدا هرگونه پوشش قدیمی، آلودگی یا براده‌های سیمانی که روی سطح وجود دارد را با کاردک یا سنباده برطرف کنید. سپس سطح را با آب و جارو برقی به طور کامل تمیز نمایید تا عاری از هرگونه ذرات گرد و خاک شود. اگر سطح سیمانی، دارای ترک یا فرورفتگی سطحی است، باید آن‌ها را با ملات سیمانی مخصوص پر کنید. همچنین برای مطمئن شدن از صاف و هموار بودن سطح، می‌توانید از یک تخته سنباده استفاده نمایید.

مرحله دوم: بررسی رطوبت محیط

از آن جایی که رطوبت می‌تواند به چسبندگی پارکت لمینت و دوام آن آسیب برساند، توصیه می‌شود که با استفاده از رطوبت‌سنج، میزان رطوبت موجود در سطح سیمانی و همچنین محیطی که قصد نصب پارکت را دارید، اندازه‌گیری کنید. حداکثر رطوبت مجاز برای سطح حدود 2 تا 3 درصد است و اگر از این مقدار بالاتر بود، اجازه دهید سطح به طور کامل خشک شود.

مرحله سوم: نصب زیرسازی

پیش از نصب پارکت لمینت روی سیمان، لازم است یک لایه زیرسازی مناسب انجام شود. این زیرسازی اهمیت زیادی دارد و بر دوام و مقاومت پارکت لمینت تاثیر می‌گذارد. برای انجام زیرسازی می‌توانید از فوم، پلی‌اتیلن یا سایر مواد عایق استفاده نمایید که به پوشش ناهمواری‌های سطح و عایق‌بندی کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که زیرسازی را باید با استفاده از نوار چسب مخصوص به سطح بچسبانید و محکم نمایید.

مرحله چهارم: نصب کردن پارکت لمینت

مرحله آخر مربوط به نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی می‌شود. برای انجام این کار باید از چسب‌های اپوکسی یا پلی‌یورتانی مخصوص استفاده کنید و آن را به کمک غلتک یا شانه مخصوص به صورت یکنواخت روی سطح پخش نمایید. پس از انجام این کار، باید پارکت‌ها را روی چسب قرار دهید و با ضربات محکم چکش‌های لاستیکی خاص، محکمشان کنید. در حین انجام این کار، باید فاصله انبساطی میان پارکت‌ها و دیوارها را در نظر بگیرید تا امکان جمع و انبساط پارکت‌ها وجود داشته باشد و به پارکت آسیبی وارد نشود.

نکات کلیدی نصب پارکت لمینت روی سیمان

پیش از این درباره مراحل نصب پارکت لمینت روی سیمان صحبت کردیم و راهنمای گام به گام انجام آن را یاد گرفتیم. نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی نیز مانند هر سطح دیگری، نکات مهم و کلیدی دارد تا در نهایت به شما کمک کند تا پارکتی بی عیب و نقص و با دوامی طولانی داشته باشید. برخی از نکات کلیدی که برای نصب پارکت لمینت روی سیمان باید رعایت کنید، عبارت‌اند از:

• اگر سطح سیمانی صاف نیست، باید ترک‌ها، حفرات و نقاط را طور کامل ترمیم و پر کنید. برای انجام این کار باید از پرکننده‌های مخصوص برای تسطیح استفاده نمایید.

• میزان رطوبت مجاز برای سطح سیمانی حداکثر 2 تا 3 درصد است. اگر رطوبت بالا بود باید از روش‌های مناسب ایزولاسیون استفاده کنید.

• تراز کردن سطح سیمانی قبل از نصب پارکت اهمیت بسیار زیادی دارد تا پستی و بلندی و فرورفتگی ایجاد نشود.

• ضخامت پارکت لمینت روی سطح سیمانی را بر اساس استانداردهای لازم و تحمل بار انتخاب نمایید.

• پارکت‌هایی که روی سطوح سیمانی نصب می‌شوند، باید با فاصله مناسب از دیوارها و موانع قرار بگیرند.

• به صحیح بودن اتصالات قطعات پارکت به یکدیگر و به لبه‌ها دقت نمایید.

• از مواد اتصال‌دهنده مناسب مانند چسب‌های پلیمری استفاده کنید.

• از محلی که پارکت در آن نصب شده، تا زمان بهره‌برداری آن به طور کامل محافظت نمایید.

• با توجه به پارکت انتخابی، دستورالعمل‌های نگهداری و تمیز کاری پارکت را رعایت کنید و انجام دهید.

هزینه نصب پارکت لمینت روی سیمان

هزینه نصب پارکت لمینت روی سیمان

ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود که هزینه نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی چقدر است و بر اساس چه معیارها و مواردی انتخاب می‌شود. اگر دقت کرده باشید، هزینه تمام شده نصب پارکت لمینت روی سیمان برای هر پروژه‌ای متقاوت است و بر اساس شرایط تعیین می‌شود. مهمترین عواملی که بر هزینه نصب پارکت لمینت روی سیمان تاثیر می‌گذارند، به شرح زیر است:

• وضعیت سطح سیمانی

اگر سطح سیمانی که می‌حواهید پارکت را روی آن نصب کنید ناهموار و پر نقص باشد، به کارهای آماده‌سازی بیشتری نیاز خواهید داشت که طبیعتاً هزینه‌بر است. در چنین شرایطی، لازم است ازپرکننده‌های مخصوص درزها، ترمیم‌کننده‌های مخصوص و روش‌های دیگر استفاده شود تا سطح صاف و جهت نصب پارکت آماده گردد.

• نوع پارکت لمینت خریداری شده

پارکت لمینت در طرح و رنگ و کیفیت متنوعی در بازار موجود هستند، اگر پارکت لمینت با طرح‌های خاص و با کیفیت بالاتری انتخاب کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید. همچنین پارکت‌های ضخیم‌تر، لبه‌های مقاوم‌تر یا جلوه‌های سطحی خاص نیز هزینه بیشتری دارند.

• وضعیت پیچیدگی فضای نصب

نصب پارکت لمینت روی سیمان در فضاهای نامنظم یا فضایی با ابعاد کوچک که نیاز به برش و چیدمان منظم‌تر، پیچیده‌تر و دقیق‌تر پارکت‌ها دارند، هزینه بیشتری به همراه دارد. همچنین اگر فضای نصب زوایا، ستون‌ها یا موانع خاصی داشته باشد، باید احتمال افزایش هزینه نصب را بدهید.

• نیروی کار متخصص

نصب پارکت لمینت روی سطوح سیمانی، کاری تخصصی است که به مهارت نیاز دارد. از این رو اگر برای خرید پارکت لمینت و نصب آن روی سطوح بتنی، می‌خواهید از کارگران ماهرتر و با تجربه‌تری استفاده کنید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

• هزینه‌های جانبی

علاوه بر موارد بیان شده، ممکن است هزینه‌های جانبی و اضافه‌تری همچون حمل و نقل مصالح، دفع ضایعات و پاک‌سازی محل نیز در هزینه کل تاثیرگذار باشند و قیمت نهایی نصب پارکت لمینت روی سیمان را افزایش دهند.

جمع‌بندی

برای نصب پارکت لمینت روی سیمان، آماده‌سازی و ایزولاسیون سطح اهمیت بسیار زیادی دارد. سطح سیمانی باید کاملاً تمیز، صاف و عاری از هرگونه آلودگی باشد. همچنین باید میزان رطوبت در محیط مورد نظر، در حد مجاز باشد و در صورت نیاز، غشاهای ضد رطوبت یا عایق‌های مناسب مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، ضخامت پارکت و تراز سطح سیمانی باید بر اساس استانداردها انتخاب و اجرا شود تا پس از نصب پارکت، پستی و بلندی در سطح به وجود نیاید. چیدمان و اتصالات صحیح پارکت‌ها نیز بسیار مهم است و این کار باید به کمک مواد اتصال‌دهنده مناسب انجام شود. در نهایت، لازم است از محل نصب شده تا زمان بهره‌برداری به خوبی محافظت نمایید و دستورالعمل‌های نگهداری از پارکت را رعایت کنید. اگر به دنبال خرید پارکت برای انواع سطوح از جمله سطوح سیمانی هستید، می‌توانید به فروشگاه مازو پارکت مراجعه نمایید.

سوالات متداول

• آیا سطح سیمانی پیش از نصب پارکت لمینت باید هموار باشد؟

بهتر است که سطح قبل از نصب پارکت لمینت روی سیمان، سطح کاملاً صاف و هموار باشد. اگر سطح ناهمواری‌هایی داشته باشد، می‌توان برای صاف کردن آن از ترمیم‌کننده‌های ویژه سطوح استفاده کرد.

• از چه نوع چسبی برای نصب پارکت لمینت روی سیمان استفاده می‌شود؟

برای نصب پارکت لمینت روی سیمان از چسب معمولی استفاده نمی‌شود و چسب‌های اپوکسی یا پلی‌یورتان مخصوص نصب روی بتن که قدرت چسبندگی بیشتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• می‌توان پارکت روی سیمان را در مکان‌های مرطوب مانند حمام و آشپزخانه انجام داد؟

از آن جایی که احتمال نفوذ رطوبت به زیر پارکت وجود دارد، نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی در مکان‌های با رطوبت بالا مانند حمام و آشپزخانه توصیه نمی‌شود. در این مان‌ها بهتر است از سایر گزینه‌های کفپوشی مانند کاشی یا سرامیک استفاده گردد.

• جداسازی پارکت لمینت از روی سطح سیمانی امکان‌پذیر است؟

در صورت نیاز به جدا ساختن پارکت لمینت از روی سطوح سیمانی، امکان برداشتن آن وجود دارد، اما می‌تواند به سطح سیمانی آسیب بزند. به طور کلی پارکت لمینت به سادگی می‌تواند از سطوح جدا شود، اما ممکن است پس از برداشتن پارکت، برای ترمیم سطح سیمانی نیاز به انجام کار اضافی داشته باشید.

• آیا نصب پارکت لمینت روی سیمان بهترین گزینه است؟

نصب پارکت لمینت روی سطح سیمانی لزوما بهترین گزینه نیست و با توجه به فضا و شرایط ممکن است سایر گزینه‌های کفپوشی مانند کاشی، سرامیک، موکت، چوب و… مناسب‌تر باشند.


  • پارکت لمینت
  • مازو پارکت
  • پارکت